Bisons saa vieraita pohjanmaalta

Bisons – Kobrat | Keskiviikkona 21.1.2026 Klo 18:30 | Ovet auki 17:30

Bisons lähtee alkusarjan viimeiseen kotiotteluunsa, kun Loimaalle saapuu vieraaksi Lapuan Kobrat. Joukkueet ovat kohdanneet kuluvalla kaudella kertaalleen Lapualla, missä Bisons haki vakuuttavan 91–102-vierasvoiton 14.11.2025. Tuossa ottelussa loimaalaisten tehokkaimmat olivat Tevaun Kokko 26 pisteellä ja Dean Keeler 19 pisteellä.

Bisons lähtee otteluun selvästi paremmista asetelmista, sillä viime kierroksella joukkue nappasi tärkeän 74–85-vierasvoiton Tampereen Pyrinnöstä. Loimaalaiset eivät ole onnistuneet kauden aikana ketjuttamaan voittoja toivotulla tavalla, ja siksi on jo varmaa, että kausi jatkuu alemmassa loppusarjassa. Juuri tästä syystä tuleva kotiottelu tarjoaa hyvän mahdollisuuden aloittaa voittoputken rakentaminen oikeaan aikaan.

Kobrat taistelee sarjapaikastaan

Kobrat saapuvat Loimaalle sarjataulukon viimeiseltä sijalta. Lapualaiset ovat onnistuneet voittamaan kauden aikana vain kaksi ottelua, ja käynnissä on jo 13 ottelun mittainen tappioputki. Tästä huolimatta sarjapaikan säilyttäminen ei ole Kobrille mahdoton tehtävä, sillä edellä oleva Kouvot on voittanut vain viisi ottelua – mutta selvää on, että voittoja tarvitaan pikaisesti.

Kobrien edellinen ottelu pelattiin viime perjantaina Kotkassa, jossa KTP Basket oli vahvempi lukemin 96–79. Kauteen Kobrat lähtivät epävarmoista lähtökohdista, sillä sarjapaikka varmistui vasta myöhään BC Nokian jäätyä Korisliigan ulkopuolelle rahoitussyistä. Tämä vaikeutti erityisesti kotimaisten pelaajien hankintaa, kun pitkään ei ollut varmuutta siitä, pelataanko Lapualla Korisliigaa vai Divaria. Kobrat olivat viime kaudella putoajan paikalla.

Kobrien kausi täynnä muutoksia

Ville Turjan valmentama Kobrat aloitti kauden pelillisesti lupaavasti ja pystyi haastamaan useita kärkijoukkueita, mutta useat tiukat ottelut kääntyivät tappioiksi. Joulukuussa joukkue koki merkittävän menetyksen, kun koko Korisliigan pisteykkönen Damien Dunn siirtyi Israeliin. Tätä ennen Kobrat olivat jo purkaneet kahden ulkomaalaisvahvistuksen, Greg Elliottin ja Deon Ejimin, sopimukset, minkä seurauksena joukkue joutui pelaamaan useamman ottelun vajaalla ulkomaalaiskokoonpanolla.

Viime vuoden viimeisenä päivänä Kobrat tiedottivat Tamenang Choh’n liittymisestä joukkueeseen, ja nykyisellään lapualaisilla on jälleen täysi ulkomaalaisnelikko käytössään. Choh on esiintynyt kahdessa pelaamassaan ottelussa vakuuttavasti keskiarvoilla 21,5 pistettä, 7 levypalloa, 2,5 syöttöä ja 1,5 riistoa.

Muita Kobrien avainpelaajia ovat kauden aikana olleet 211-senttinen sentteri Efton Reid (16,9 p / 9,9 lev / 1,8 s) sekä Jaquan Carlos, jonka monipuolinen tilastorivi kertoo paljon hänen merkityksestään joukkueelle: 20,6 pistettä, 3,8 levypalloa, 6,1 syöttöä ja 0,9 riistoa ottelua kohden. Neljäs ulkomaanvahvistus on Robert ”Bobby” Planutis, joka on tuttu Lahdesta kaudelta 23-24 sekä alkukauden Korihait rosterista. Kotimaisesta rungosta esiin nousevat muun muassa Antto Nikkarinen (ex-Bisons), Miikka Marttinen, Jussi Turja, Juho Lehtoranta, Veeti Helakorpi ja Simeon Stefanovic.

Tilastot kertovat haasteista

Tilastojen valossa Kobrat pelaavat sarjan heikointa hyökkäystä, tehden keskimäärin 79,4 pistettä ottelua kohden (Bisons 84,9 p, sarjan 9.). Puolustuspäässä lapualaiset ovat sarjan toiseksi heikoin joukkue 94,4 päästetyn pisteen keskiarvolla (Bisons 87,2 p, sarjan 7.). Kobrien pelejä ovat leimanneet erityisesti ottelun sisäiset ”mustat hetket”, jolloin hyökkäys pysähtyy ja vastustaja pääsee repimään nopeasti 6–14 pisteen eron.

Seuraa heitä

Bisons – Dean Keeler | Kobrat – Efton Reid
Tämä sentterikaksikko oli myös Lapualla pelatun ottelun tehokkain pari ja nousee keskiöön myös tulevassa kamppailussa. Ei ole liioiteltua sanoa, että kyseessä ovat sarjan taitavimpiin kuuluvat isot miehet. Kaksikko löytyy myös levypallotilaston kärjestä: Keeler johtaa sarjaa 10,3 levypallon keskiarvolla ja Reid on toisena 9,9 levypallolla.

Bisons – Tevaun Kokko | Kobrat – Jaquan Carlos
Jos edellinen pari edusti sarjan huippuluokan senttereitä, tässä vastakkain ovat kaksi hyvin erilaista, noin 180-senttistä takamiestä. Kokkon vahvuudet löytyvät nopeudesta ja kolmen pisteen heitosta, kun taas Carlos on puhtaampi pelintekijä, jolla on laaja syöttöarsenaali (6,1 koriin johtanutta syöttöä keskimäärin). Kobrat-paidassa Carlos on kuitenkin osoittanut olevansa myös erinomainen korintekijä – tästä kertoo 20,6 pisteen ottelukohtainen keskiarvo.

Bisons päävalmentaja Konsta Mastomäki ennakoi tulevaa Kobrat kamppailua seuraavasti:

”Lapuan kohdalla sarjataulukko ei kerro totuutta, sillä joukkue on kärsinyt paljon epäonnesta kauden aikana. Laadukkaiden amerikkalaispelaajien johdolla joukkueelta löytyy monipuolisesti korintekovoimaa läheltä ja kaukaa. Tähän yhdistettynä Antto Nikkarisen kokemus ja syöttötaito. Joukkue osaa myös hyvin sekoittaa ja hidastaa vastustajan pelaamista. Meille tärkeää on saada intensiteetti korkealle omassa hyökkäämisessa ja puolustukseen meidän täytyy parantaa kommunikointia ja 1vs1 puolustamista viime pelistä.”

Otteluisäntä: Lähitapiola
Bisons – Lapuan Kobrat Klo 18:30 @Loimaan liikuntahalli
Ottelu näkyy myös Ruutu+ Urheilu:sta klo 18:20 alkaen

Lue lisää

Bisons on tehnyt sopimuksen uuden päävalmentajan kanssa – Yli 20 vuoden ammattilaisura taustalla
Bisons päätti kauden voitolla Lahdesta ja varmisti sarjasijoutuksensa 9. sijalle
Bisons taipui Katajan paineesta ja jäi pudotuspelien ulkopuolelle
Bisons otti voiton Kobrista – playoff-paikasta pelataan lauantaina Loimaalla
Bisons isännöi Kobria kauden toiseksi viimeisessä kotiottelussa
Bisons ei onnistunut ryöstöretkellä Kouvolassa