Bisons matkusti viikon harjoittelujakson jälkeen kauden pisimmälle vierasreissulleen Joensuuhun – yli kuuden tunnin bussimatka, päämääränä ensimmäinen vierasvoitto ja “apinan pudottaminen selästä”.
Tavoite toteutui lauantai-iltana, kun loimaalaiset kukistivat Kataja Basketin lukemin 77–84 (20–13, 23–24, 16–20, 18–27).
Kataja hallitsi alkua – Bisons löysi rytmin vasta tauon jälkeen
Joensuun Kataja joutui pelaamaan ottelun vain seitsemän miehen rotaatiolla, mutta aloitti siitä huolimatta vahvasti ja sai temmon omiin käsiinsä.
Bisons ei päässyt tuttuun kotipelien intensiteettiin, ja Kataja onnistui ensimmäisellä neljänneksellä kaikissa kahden pisteen heitoissaan. Loimaalaisilla sen sijaan oli vaikeuksia osua läheltäkään – pelitilanneheitot jäivät 6/18 (33 %) ja avausjakso kirjattiin Katajalle 20–13.
Toisella neljänneksellä kotijoukkue jatkoi hallintaa. Henri Permannon ja Henri Kantosen onnistumiset kasvattivat eron jo yhdeksään pisteeseen (27–18). Bisons pysyi kuitenkin sitkeästi iskuetäisyydellä, ja jakson loppupuolella Jalin Anderson toi joukkueen takaisin peliin nakuttamalla 8 pistettä viidessä minuutissa.
Tevaun Kokko kavensi vielä sekunteja ennen taukoa, ja puoliajalle mentiin tilanteessa 43–37.
Tauon jälkeen nähtiin sisuuntunut Bisons
Pitkän tauon jälkeen parketille palasi erilainen Bisons. Joukkue kiristi puolustusta ja pelasi energisemmin, pitäen Katajan ensimmäistä kertaa ottelussa alle 20 pisteessä neljänneksellä.
Kokko ja Dean Keeler vastasivat hyökkäyspäässä johdosta – molemmille 6 pistettä erään.
Katajan Jermaine Marshall, Permanto ja Kantonen pitivät isännät vielä mukana, mutta Bisons kavensi eron kahteen pisteeseen. Kolmannen neljänneksen jälkeen taululla oli jännittävä lukema 59–57.
Anderson ja Keeler ratkaisijoina päätösjaksolla
Päätösneljännes alkoi loistavasti: vain 13 sekunnin jälkeen Jalin Anderson upotti kolmosen ja vei Bisonsin johtoon – ensimmäistä kertaa sitten tilanteen 9–11.
Erä eteni pitkään kori korista -tahtiin, kunnes viimeisen neljän minuutin aikana Bisons onnistui repäisemään ratkaisevan eron.
Kotijoukkue sai vielä hetkensä, kun Jermaine Marshall toi kolmosellaan Katajan pisteen päähän (74–75) noin minuutti ennen loppusummeria.
Heti seuraavassa hyökkäyksessä Robert Hall III syötti pallon Craig LeCesnelle, joka nosti kolmosellaan tilanteen jälleen kahden korin mittaiseksi – ja siitä Bisons ei enää luopunut.
Loimaalaiset veivät viimeisen jakson 27–18 ja juhlivat kauden ensimmäistä vierasvoittoaan lukemin 77–84.
Viimeisen neljänneksen ratkaisijoina loistivat Dean Keeler (11 p viimeisellä neljänneksellä, 5/7 2p) ja Jalin Anderson (8 p, 2/3 kolmoset).
Koko ottelun osalta Katajan ykkösmies oli Henri Kantonen, joka piti joukkueensa mukana vahvalla esityksellään: 26 pistettä (5/6 2p, 5/11 3p, 1/1 1p), lisäksi 3 levypalloa ja 5 syöttöä. Bisonsilta erityismaininta on annettava Robert Hall III:lle: Seitsemän pisteen voitossa plusmiinus-tilasto +17 eli kentällä ollessaan hän oli merkittävässä osassa luomaan eroa taululle.
Ensimmäinen vierasvoitto oli tärkeä joukkueelle ja päävalmentaja Konsta Mastomäki oli tyytyväinen taisteluilmeeseen:
”Ensimmäinen vierasvoitto ehdottomasti posiitivisin asia tähän hetkeen. Jos tuli kehuttua Katajan energiaa ja taisteluilmettä niin täytyy kehua meidänkin taistelua varsinkin loppua kohti – Puhuttiin ennen peliä että siitä (pelistä) pitää tehdä sellanen 40 minuutin taistelu et ihan sama mikä tilanne on matkan varrella niin tilanne 40 minuutin jälkeen merkkaa niin siinä me onnistuttii ja pitää antaa hatunnosto pelaajille”.
Seuraavaksi Bisons on parketilla kotonaan ja vastaan asettuu hallitseva mestari Helsinki Seagulls. Ottelu pelataan tiistaina 4.11.2025 klo 18:30 – Otteluisäntänä Loimaan kauppakamariosasto
