Lahti Basketball karkasi toisella puoliajalla – Bisons jäi takaa-ajajaksi


Lahti Basketball – Bisons Loimaa 100–76 (23–17, 26–24, 25–19, 26–16)

Bisons Loimaa joutui pettymään perjantai-iltana Lahdessa, kun kotijoukkue Lahti Basketball karkasi toisella puoliajalla selvään voittoon. Lahti osui tarkasti ja piti tempoa yllä läpi ottelun, kun taas Bisons ei pystynyt missään vaiheessa kääntämään peliä edukseen.

Avauspuoliaika eteni tasaisissa merkeissä. Dean Keeler oli vahva korin alla ja Tevaun Kokko sekä Jalin Anderson pitivät Loimaata mukana hyökkäyspäässä. Puoliajalla eroa oli kuitenkin kahdeksan pistettä (49–41), ja Lahti onnistui pääsemään vapaaheittoviivalle jatkuvasti.

Kolmannen neljänneksen alussa Bisons sai kirittyä Lahden kiinni ja pääsi ensimmäisen kerran ottelussa johtoon tilanteessa 54-55. Lahti repäisi ratkaisevan eron, kun Corey Tripp ja Luerensley Williams III johdattivat isännät 20-5 runille. Bisons taisteli Keelerin ja Andersonin johdolla, mutta ei saanut pysäytettyä Lahden hyökkäysrytmiä. Päätösneljänneksellä ero kasvoi lopulta yli kahdenkymmenen pisteen.

Dean Keeler oli Bisonsin tehokkain 19 pisteellä ja 11 levypallolla. Jalin Anderson teki 13 pistettä ja antoi kolme syöttöä, kun taas Tevaun Kokko kirjautti 11 pistettä ja kahdeksan levypalloa. Joukkue pärjäsi levypalloissa ja heitti 3p huonosti (26%) , mutta 18 menetystä ja Lahden 24 onnistunutta vapaaheittoa käänsivät ottelun suuntaan.

Bisons palaa parketille 17.10.2025 perjantaina kotiottelussa, kun KTP-Basket saapuu Loimaalle. Ottelun alkamisaika on 18:30.

Jalin Anderson oli Bisonsin parhaimmistoa 13 pisteellään.

Teksti:

Nikolas Taalikka

Lue lisää

Bisons takakentälle susijengistäkin tuttu Fiifi Aidoo
LoKoKo-kasvatti Eemeli Hollo jatkaa Bisonsissa
Aapeli Alanen jatkaa Bisons riveissä tulevallakin kaudella!
Bisons on tehnyt sopimuksen uuden päävalmentajan kanssa – Yli 20 vuoden ammattilaisura taustalla
Bisons päätti kauden voitolla Lahdesta ja varmisti sarjasijoutuksensa 9. sijalle
Bisons taipui Katajan paineesta ja jäi pudotuspelien ulkopuolelle